GEÇMIÞTEN GELECEÐE IPEKYOLUNUN INCISI GEMEREK
 Haberler  Yurdal  11-Aug-2012 13:30  0 Yorum  3044 x Okundu

2010, 2011 ve 2012 yıllarında arşiv araştırması, derlemesi yapılan Gemerek ilçesi tarihinin, coğrafyasının, idari yapısının, kasaba ve köylerinin, ekonomik yapısının, eğitim yapısının , sosyo-kültürel(gelenek ve göreneklerinin), ünlülerinin, şair ve yazarlarının, şehitlerinin, gazilerinin, Osmanlı arşivindeki bilgilerinin, Cumhuriyet dönemi bilgilerinin bulunduğu “GEÇMIÞTEN GELECEÐE IPEKYOLUNUN INCISI GEMEREK” isimli baş eser Gemerek Kaymakamlığı katkıları ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN: 978-605-359-935-7 numaralı kaynak kitap telif hakları korunarak 456 sayfa 1.sınıf ofset baskı kalitesinde yayınlandı.

Yaklaşık 3 yıldır araştırma-derleme-basım çalışmaları ile vücut bulan Gemerek temel eseri, bu alanda yapılmış ilk eser olmasından dolayı baş eser ve kaynak kitap niteliğindedir.

Sivas Valisi Sayın Ali KOLAT' a Gemerek ziyareti sırasında Ilçemizle ilgili yayınlanan baş eser hediye edildi. Kaynak kitabı inceleyen ve beğenen Sayın KOLAT Sivasa örnek olacak kitaptan dolayı Gemerek Kaymakamı Adnan TEZCAN başta olmak üzere tüm yazar komisyonuna teşekkür etti.

Kaynak kitap ile ilgili bilgi veren Gemerek Kaymakamı Sn. Adnan TEZCAN;

“Gemerek, tarihi çok eskilere dayanan bir medeniyet merkezidir. Eski çağlara ait araç-gereç ve yerleşim yerlerinin bulunması, tarihî derinliğini gösteren en önemli emaredir. Bu sebeple kurulduğu yer itibariyle kültürlere beşiklik etmiş olması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Ilçemiz, eski ipek yolu güzergâhına kurulmuş, şirin bir ilçedir. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Gemerek Ova’sı başta olmak üzere, hemen hemen her belde ve köyünde tarım faaliyetleri sürdürülmektedir. Þeker pancarı, tahıl ürünleri ve son zamanlarda üretimi giderek artan patates en önemli zirai ürünlerdir. Ayrıca ilçemizde küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığı önemli ölçüde ekonomik değerini korumaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte sanayi alanında da yeni atılımlar içerisindedir.

Ilçemizin tanıtımı hususunda kapsamlı bir çalışma mevcut bulunmamaktadır. Bu münasebetle Gemerek ilçemizi tanıtan bir kitap çalışması elzem hâle gelmişti. Ilçenin tarihi ve kültürüne haiz olan eğitimcilerden oluşan bir Kitap Yazım Komisyonu oluşturuldu. Bu Komisyon ilçemizi layıkıyla tanıtabilmek için yoğun mesai harcadı ve birçok fedakârlıkta bulunarak bu kitabı vücuda getirdiler.

Bu kitabın oluşmasında emeği geçen Komisyon Başkanı Þehit Ahmet Karahan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Yüksel EYERTAÞ’a, Yeniçubuk Lisesi Müdürü Yaşar CEYLAN’a, Eğitimci Þair-Yazar Kenan ÇARBOÐA’ya ve AR-GE Birimi sorumlusu Selman HERDEM’e şükranlarımı sunuyor ve bu münasebetle Ilçe Milli Eğitim Müdürü Kadir ÖZDOÐAN ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Büyük bir özveri ile oluşturulan kitabımızın görevini gereğince ifa edeceği ve kültürümüze, medeniyetimize bir köprü olacağı kanaatindeyim. Kütüphanenizde kendine özel bir yer edineceğine inandığım bu eserin ilçemizin tanıtımı ve gelişmesine katkı sunmasını diliyor ve üç yıl boyunca severek çalıştığım Gemerekli Hemşerilerime sonsuz selam ve sevgilerimi sunuyorum. “ dedi.


Makalelerde gezinin
Previous article Gemerek'te Ihtiyaç Sahiplerine Gıda Yardımı Paket tas doseme Next article
Puan ver 2.40/5
Puan ver: 2.4/5 (172 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj