Eğerci ve Inkışla Köy Oldu
 Haberler  Yurdal  06-Dec-2012 15:50  0 Yorum  3592 x Okundu

Buna göre Gemerek ilçesine bağlı Eğerci ve Inkışla beldeleri de köy oldu.

6360 sayılı ”On Üç Ilde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı Ilçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a göre,

* Tüzel kişilikleri kaldırılan (Eğerci ve Inkışla beldeleri) belediye ve köyler; personelini, taşınır ve taşınmazlarını, iş makineleri, diğer taşıtları, kamu kurum ve kuruluşlarına olan alacak ve borçlarını, katılacakları ilçe belediyesine kanunun yayımlandığı tarihten itibaren 1 ay içinde bildirecek.

* Mahalleye dönüşen köylerde (Eğerci ve Inkışla beldeleri) , tarım ve hayvancılık amaçlı yapılardaki işletmeler ile bu yerlerde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyonlar, büfeler işletme ruhsatı almış sayılacak. Bu işletmelerin bulunduğu binalardan, kanunun yayımlandığı tarihe kadar bitirilmiş olanlar da ruhsatlandırılmış sayılacak.

* Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları 5 yıl süreyle alınmayacak. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret, 5 yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25′ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

* Nüfusu iki binin altındaki 559 belediyenin tüzel kişilikleri (Eğerci ve Inkışla beldeleri), ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak ve bu belediyeler köye dönüştürülecek. Bu belediyelerin personeli, taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları il özel idaresine devredilecek.

* Daha önce, birden fazla köy veya köy kısımlarının birleşmesiyle oluşan ve bu düzenlemeyle yeniden köye dönüşen belediyelerde, başka bir işleme gerek kalmaksızın birden fazla köy kurulabilecek.

Kaynak: GHA


Makalelerde gezinin
Previous article Gemerek'e Mevsimin Ilk Karı Yağdı Kaymakam dan Emniyet Personeline Başarı Belgesi Next article
Puan ver 2.49/5
Puan ver: 2.5/5 (181 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj