Konfeksiyoncular Serbest Kıyafet Uygulamasına Tepkili
 Haberler  Yurdal  12-Dec-2012 15:30  0 Yorum  2517 x Okundu

25 yılı aşkın bir süredir Sivas'ın Gemerek ilçesine bağlı Yeniçubuk beldesinde konfeksiyon mağazası işletmeciliği yapan Endam Konfeksiyon'un sahibi Muhsin Soytemiz, serbest kıyafet uygulaması ile en büyük zararı kendilerinin göreceğini belirtti. Soytemiz, "En azından esnafın elindeki stokların bitişinden sonra böyle bir uygulamaya geçilmesi daha sağlıklı olurdu." diye konuştu.

Yıllardır okul üniforması sattığını ve sermayesinin çoğunluğunun okul üniformalarında olduğunu belirten Soytemiz şöyle konuştu: "Gemerek, Yeniçubuk buralar küçük yerler, bizler de bir sezonda yaptığımız üniforma satışları ile koca bir yılı geçiştiriyoruz. Serbest kıyafet uygulaması ile zaten kötü olan satışlarımız daha da kötü bir hal alacak. Serbest kıyafet olunca vatandaş bizlerden alışveriş yapmayacak, şehir merkezlerinde markaya dayalı mağazalardan giydirecek çocuğunu. Önümüzdeki yıl için bin adet üniforma satışı hedefliyorduk ve planlamalarımızı da buna göre yaptık. Zamansız çıkarılan bu karar ile gelecek yıl için ayarladığımız 600 adetten fazla okul üniforması elimizde kalmış durumda. Bizler bu formaları nakit para vererek aldık, belirli bir sermaye yatırdık. Ancak alınan bu karar ile çok zor durumda kaldık, bizim gibi zor durumda kalan çok sayıda esnafımız var. Yetkililerin bu sıkıntıya da bir çözüm bulmalarını istiyoruz."

Üniformaların üzerinde okul arması olduğu için iadesinin mümkün olmadığını belirten Soytemiz, "Elinde 200 bin lira değerinde üniforması olan esnaf arkadaşlarımız var. Vergilerimizi ödemelerimizi bile zor yaparken büyük mağazaların, alışveriş merkezlerinin rekabetine dayanamazken bir de en önemli uğraşımız olan üniformaların da kaldırılıp serbest kıyafet uygulamasına geçişin olması bizim gibi küçük esnafı bitime noktasına getirecektir." dedi.


Makalelerde gezinin
Previous article Eğerci ve Inkışla Köy Oldu Gemerek ve Yeniçubuk Birleşmesi Onaylandı Next article
Puan ver 2.53/5
Puan ver: 2.5/5 (169 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj