Gemerek ve Yeniçubuk Birleşmesi Onaylandı
 Haberler  Yurdal  31-Dec-2012 18:20  0 Yorum  3787 x Okundu

Gemerek Ilçesi kendisine bağlı Yeniçubuk Beldesi ile aralarında bulunan 3 kilometrelik mesafenin son yıllardaki yapılaşmaya bağlı olarak 300 metreye düşmesi Gemerek Ilçesi ile Yeniçubuk Beldesini fiili olarak bir birine bağlamıştı.

Gemerek ilçe belediye meclisinin Mayıs 2010 da yaptığı toplantıda belediye kanunun 11. maddesi uyarınca Yeniçubuk Beldesinin mahalle olarak ilçeye katılma kararı almasının ardından içişleri Bakanlığına sunulmuş ve rosya Danıştaya gönderilmişti.

Bu çalışma kapsamında Gemerek belediyesi, şehir plancısı ve harita mühendislerine hazırlattığı raporları Içişleri Bakanlığına sunmuştu. Içişleri Bakanlığı onayladığı raporu Danıştay’a göndererek görüş talebinde bulundu. Danışta ise gerekli incelemeleri yaparak Gemerek ve Yeniçubuk Beldesinin birleşmesini onayladı.

Danıştay’dan çıkar karar üçlü kararname ile onaylanarak yürürlüğe girecek olurken Yeniçubuk Belde Belediyesi Gemerek ile birleştirilecek ve 2014 yılı seçimlerine Gemerek tek Belediye ile girecek.

Yeniçubuk Beldesi Gemerek ilçesine mahalle olarak bağlanacak olurken, nüfus sayısı ise 12 bin 500’e yükselecek.

EÐERCI KASABASI IÇINDE ÇALIÞMA BAÞLADI

Gemerek Belediye Başkanı Irfan Sağırkaya, Ilçeye 5 kilometre mesafede bulunan Eğerci kasabasını’da Gemerek ilçesine bağlamak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Ilçeye 10 kilometre mesafede bulunan yerleşim alanlarının mahalle olarak bağlanması konusundaki yasayı hatırlatan Sağırkaya ”Eğerci kasabası Ilçemize 5 kilometre mesafede bulunuyor. Buranında mahalle olarak bize katılması için gerekli yasa mevcut. Biz Eğerci kasabasınıda mahalle olarak birleştirmek için gerekli çalışmayı başlattık. Bu birleşimi de sağlarsak Gemerek ilçesi hem nüfus hem yerleşim birimi açısından büyüyecek. Hizmetler artacak ve Gemerek alacağı yatırımlarla da kalkınmışlığı sağlayarak Sivas’ın ün büyük ilçesi olacak” dedi.

Kaynak : Hürdoğan


Makalelerde gezinin
Previous article Kaymakam dan Emniyet Personeline Başarı Belgesi Gemerek ilçesinde annesiyle birlikte yaşayan genç kız evinde ölü bulundu. Next article
Puan ver 2.45/5
Puan ver: 2.4/5 (150 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj