Buzdolabından 'Kuluçka Makinesi' Yaptı
 Haberler  Yurdal  04-Mar-2013 13:10  0 Yorum  2271 x Okundu

Yeniçubuk kasabasında yaşayan Yılmaz Aldemir, buzdolabından yaptığı kuluçka makinesiyle evinin odasında civciv üretiyor.

Türk Telekom Gemerek şubesinde teknisyen yardımcısı olarak çalışan Yılmaz Aldemir, hurda buzdolabından yaptığı kuluçka makinesi ile yumurtadan civciv çıkarıyor. Küçüklükten beri elektronik şeylere merakı olduğunu dile getiren Aldemir, "Internet üzerinden araştırmalar yaparken gözüme kuluçka makinesi takıldı. Makinenin işleyişini, nasıl çalıştığını araştırdım. Bu makineyi kendim yapmak istedim. Işe hurdacılardan bulduğum buzdolabıyla başladım. Buzdolabının içerisine araç silgeç motoru kullanarak hareketli raflar yaptım. Buzdolabının içerisini ampul kullanarak ısıttım. Yumurtalardan civciv çıkması için buzdolabının içerisinde nem olması gerekiyordu bu nem ihtiyacını da buzdolabının içerisine koyduğum su hazneleriyle sağladım. Nemin ve ısının dağılması içinde bilgisayar fanları kullandım. Isıyı termometre ile takip edebiliyorum, nemi ise higrostat aracılığıyla takip ediyorum. Buzdolabının içerisindeki ısı ve nemi otomatik olarak ayarlayabilen mekanizma yaptım. Böylece tavuğun altında hareket eden yumurta yaptığım buzdolabında silgeç motoruyla belirli periyotlarda hareket ediyor. Civcivlerin yumurtanın zarına yapışmaması için de belirli bir nem oranına ihtiyaç duyuluyor, bu nemi de ılık suların su haznesine dökülüp ısıyla buluşması sonucu elde ettim. Komşulardan ve köylerden getirdiğim farklı yumurtaları yaptığım makineye yerleştiriyorum, yaklaşık 21 gün içerisinde yumurtalardan civciv çıkmaya başlıyor. Buzdolabından yaptığım kuluçka makinesi yaklaşık 230 yumurta alıyor. Önümüzdeki günlerde keklik ve sülün üretmeye başlamayı düşünüyorum. Çok sayıda sülün üretip doğaya bırakmak amacımı inşallah en yakın zamanda gerçekleştireceğim, piyasada bu tip makineler oldukça pahalı satıyor. Ben kendi imkanlarımla gayet uygun bir maliyetle bu makineyi yaptım" dedi.

Evli ve 3 çocuk babası olan Yılmaz Aldemir, 350 yumurta kapasiteli yeni bir kuluçka makinesi yapmak istediğini ve bu yönde çalışmaları olduğunu belirtti.


Makalelerde gezinin
Previous article Özbey Inkışla Belediyesini Ziyaret Etti Gemerek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Next article
Puan ver 2.76/5
Puan ver: 2.8/5 (169 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj