Yeniçubuk Halkı, Gemerek ile Birleşme Söylentilerine Tepki Gösterdi
 Haberler  Yurdal  07-Jun-2013 14:50  0 Yorum  2402 x Okundu

söylentilerin artması üzerine Yeniçubuk Belediye Başkanı Mustafa Demir ve belediye meclis üyeleri vatandaşlarla bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı yaptı.

Başkan Mustafa Demir, asli vazifeleri olan halka ve bölgeye hizmeti bırakıp tüm mesailerini yıllardır birleşme konusuna ayırdıklarını, bundan da en çok bölge halkının zarar göreceğini ve Mustafa Kemal Atatürk'ün kurdurduğu borcu, sıkıntısı olmayan en kaliteli hizmeti halkına veren bir belediye olarak kapanmayı hak etmediklerini belirtti. Başkan Demir, "Konu ile ilgili gerekli mercilere başvurularımızı yaptık. Bu konu ile ilgili aşındırmadığımız kapı kalmadı. Gittiğimiz her yerde birleşmenin bölgemize zararı olacağını söyledik. Birleşme hiçbir şekilde faydalı değil. Bölgemiz zaten göç veren bir bölge. Birleşme bu göçe engel olmayacak, aksine mevcut durumu daha da kötüye götürecek. Birleşmeyi isteyen kişiler dayatmalarla bu işi yapmaya çalışıyorlar. Birleşme olayı oldu bittiye getirilecek bir konu değil. Halka sorulmalı, halkın görüşü, onayı alınmalı. Kişisel çıkarlar peşinde koşan kişilerin ortaya attığı bir iddia ile gündem hep meşgul ediliyor." dedi. Başkan Demir, birleşmenin bölgeye ekonomik, sosyal, kültürel açıdan çok zarar vereceğini savunarak, bunları şöyle sıraladı: "Þu an itibariyle beldemizde bulunan resmi kurumlar birleşme ile tamamen kapatılacak. Hizmet alımları ve gelirler azalacak."

Meclis üyeleri da halkı, esnafı zor duruma düşürecek bu uygulamayı kesinlikle kabul etmediklerini, gelişmekte olan büyük bir belde iken Gemerek'e bağlı bir mahalle olmak istemediklerini belirtti.

Toplantıda söz alan vatandaşlar ise kendilerine sorulmadan yapılacak her uygulamaya karşı olduklarını, halk oylamasına sunulması gereken olayın oldu bittiye getirilerek halkın hiçe sayıldığını belirterek, olaya tepki gösterdi. "Kimsenin her yönden gelişmiş, ilerlemekte olan bir beldeden tüm ekonomik ve sosyal haklarını alıp başkalarına verme hakkı yoktur." denildi.

Belediye meclisi, halkla beraber ortak hareket ederek demokratik bir şekilde tepki koyulması kararı aldı. Başbakan başta olmak üzere tüm mercilere sunulmak üzere imza kampanyası başlatıldı.


Makalelerde gezinin
Previous article Sivas Emniyet Müdürü Kızılay, Sızır´da Yeniçubuklular Mahalle Olmak Istemiyor Next article
Puan ver 2.96/5
Puan ver: 3.0/5 (159 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj