AÞIRI HIZ YÜZÜNDEN KAZALAR
 Haberler  Yurdal  01-Jul-2010 15:50  0 Yorum  3021 x Okundu

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, 'TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarının karayollarında ‘hız limitlerini’ düzenleyen maddesine ‘bölünmüş yollar’ da eklendi.

Tasarıda "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları şehirlerarası karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda 120 kilometre saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlenir" denildi.

GEMEREK'TE AÞIRI HIZ YÜZÜNDEN KAZALAR OLUYOR

Sivas'ın Gemerek ilçesinde duble yolların yapılması Kayseri ve Sivas'a olan mesafe uzaklığını azaltırken, aşırı hız yüzünden sürücülerin kaza yapma durumunu artırdı. Özellikle Gemerek Yeniçubuk arasındaki virajda geçmiş yıllarda çok sayıda kaza olması ve duble yolda aniden çıkabilen traktör, biçer döver gibi geniş ve yavaş hareket eden araçlar nedeniyle kazalar meydana geliyor. Sivas Bölge Trafik Denetleme Þube Müdürlüğüne bağlı Trafik Denetleme ve Düzenleme Büro Amirliği ve Düzenleme Büro Amirliği ve Gürün, Kangal, Þusehri, Þarkışla ve Zara Bölge Trafik Denetleme Istasyon amirliklerinin sorumluluk alanlarında 2010 yılının ilk üç ayında toplam 119 trafik kazası meydana geldi.

AÞIRI HIZLI GITMENIN CEZASI NEDIR?

Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli teknik usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını aşan sürücülere para cezası uygulanıyor. Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak suretiyle suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde aynı kuralı (hız sınırlarını yüzde otuz aşmak) beş defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri bir yıl süreyle geri alınıyor. Bir yılın sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri, sürücü belgesine el koyan Trafik biriminden veya en yakın Trafik Denetleme Þube Müdürlüğünden dilekçe ile başvurması halinde geri veriliyor. Hız sınırlarını % 10’dan % 30’a (otuz dahil) kadar aşan sürücünün cezası 130 TL, hız sınırlarını % 30’dan fazla aşmak ise 270 TL ceza kesiliyor.

NE ZAMAN UYGULANACAK?
Tasarı, Plan ve Bütçe Komisyonunun ardından TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Genel Kurul’un da tasarıyı aynen kabul etmesinin ardından onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. Cumhurbaşkanı’nın onaylamasından sonra ise Resmi Gazete’de yayımlanacak. Kanunun yayımlanmasından sonra ise Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yeni Karayolları Trafik Yönetmeliği’ni yayınlamasının ardından yürürlüğe girecek.

Bu prosedür tamamlanana kadar ise mevcut uygulama, yani şehir dışındaki yollarda 90 ve otoyollarda 120 olan hız limiti uygulaması devam edecek.


Makalelerde gezinin
Previous article KENE DENDIL KÖYÜNDE CAN ALDI Eğerci'de halka hizmet Next article
Puan ver 2.52/5
Puan ver: 2.5/5 (180 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj