GILABURUSU REÇELI HAYIRLI OLSUN!!!
 Haberler  Yurdal  17-Jul-2014 12:00  0 Yorum  2964 x Okundu

Gemerek ilçe, belde ve köylerimizde bolca yetişen oldukça şifalı bir bitki... Gemerek Kaymakamı Yusuf ÖZBEY, bu bitkinin meyvesinin tanıtılması ve ilçemize ekonomik katkı sağlaması için ciddi çalışmalar yapıyor.

Öncelikle marka değerinin korunması için Türk Patent Enstitüsü’ne “Gemerek Gilaburusu” ismi ile Coğrafi Işaret Başvurusu’nda bulundu, başvuru değerlendirme aşaması itibariyle kabul edildi ve en kısa süre içinde olumlu bir şekilde neticelenmesi bekleniyor. Böylelikle bir marka değeri yaratılmış olacak.
Gemerek Gilaburusu’nun ekonomik değerinin korunması için özel sektör ile iş birliği yaparak ve onları teşvik ederek daha önce hiç denenmemiş bir şey yapıldı: "Gemerek Gilaburusu Reçeli"…

Gemerek Kaymakamı Yusuf ÖZBEY yaptığı açıklamada: "Gemerek Gilaburusu ilçemiz için bir marka değerdir ve bunun korunması için çabalıyoruz. Gemerek Kaymakamlığı olarak Ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aytaç Ilhan ve proje ekibi ile bir çalışma yaptık ve özel sektörü de projeye dahil ettik. Gilaburu meyvemizin raf ömrü olarak en uzun süre kalan ürününü GEMEREK GILABURUSU REÇELI olarak belirledik. Bu konuda Sızır Alabalık Tesisleri Işletmecisi Sayın Yavuz KABASAKALOÐLU nun ciddi çalışmaları oldu. Þu an itibariyle deneme aşamasında, pazar durumuna göre seri üretime geçilecek. Ürünün beğenileceğini arzu ediyorum.Hayırlı olsun." dedi.

Gemerek Gilaburusu Reçeli Nasıl Yapılıyor

Gilaburu meyvesi olgunlaştığında (ekim-aralık aylarında) toplanır. Toplanan gilaburular salamuraya yatırılarak minimum 40 gün bekletilir. Bu işlem sonrasında gilaburunun suyu sıkılarak posası ayrılır. Su tekrar süzülerek 1/3 oranında şeker katılarak kaynatılır. Kaynatılan gilaburu suyu reçel kıvamına geldiğinde vakumlanarak şişelenir ve tüketime hazır hale gelir.

gilaburu


Makalelerde gezinin
Previous article Patlayan Kanalizasyon Köylüyü Isyan Ettirdi Ramazan bayraminiz kutlu olsun Next article
Puan ver 2.38/5
Puan ver: 2.4/5 (162 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj