Sivas Gemerek'te maden faciası, 1 ölü
 Haberler  Yurdal  21-Jan-2015 17:40  0 Yorum  3579 x Okundu

Gemerek ilçesinde bir linyit kömür ocağında çıkan faciada 1 işçi hayata gözlerini yumdu. Facia sonrası olay yerine ekipler hemen geldi.

Olay Gemerek ilçesi yakınlarındaki bir özel maden ocağında saat 12.00'de meydana geldi. Kaçak olarak işletildiği iddia edilen maden ocağında öğlen saatlerinde tavanın çökmesi sonucu göçük oldu. Göçük altında kalan işçiler 47 yaşındaki Nuri Ayyıldız yaşamını yitirirken, 50 yaşındaki Yusuf Þimşek ise yaralandı.

Ölen işçinin cesedi, ekiplerin çalışması sonucu maden ocağından çıkarıldı. Olayda yaralanan Yusuf Þimşek ise ambulansla kaldırıldığı Gemerek Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Yaralı işçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Olay sonrası Ilçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından maden ocağı çevresinde güvenlik önlemi alındı. Maden ocağının bir süre önce denetlendiği ve mühürlenmesine karar verildiği, ancak kaçak olarak çalışmayı sürdürdüğü ileri sürüldü. Ölen işçinin cesedi otopsi için Ilçe Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Kaymakamliktan Aciklama:

SIVAS VALILIÐI BASIN BÜLTENI ( 21.01.2015 )

21.01.2015 tarih saat: 11:25 sıralarında Gemerek Ilçesi Yeniçubuk Kamışlıdere mevkiinde faaliyet gösteren sicil 609 nolu Linyit Kömür Işletmesi Duman Birlik Madencilik Ltd. Þti. işletmesine ait ancak Özmer Madencilik taşeron firmasının işlettiği maden ocağında göçük olduğu ihbarı Gemerek Ilçe jandarma Komutanlığımıza bildirilmiştir. Gemerek Kaymakamlığınca olay ile ilgili yapılan araştırma neticesinde Duman Birlik Madencilik Ltd. Þti adına Ruhsatlı Linyit Kömür işletmesinde Özmer Madencilik firmasının taşeron biçimde faaliyet gerçekleştirdiği, söz konusu kömür ocağının 160 metre içerisinde 1 metre eninde göçük olduğu belirlenmiştir. Göçük esnasında ocakta bulunan Nuri AYYILDIZ isimli şahıs olay yerinde vefat etmiş, Yusuf ÞIMÞEK isimli şahıs ise hafif bir şekilde yaralanmıştır. Þahsın Gemerek Devlet Hastanesinde muayene ve tedavisi devam etmekte ve kontrol amaçlı müşahede altında tutulmaktadır.

Ayrıca linyit kömür ocağında 05.11.2014 tarihinde denetim yapılmıştır. Bu denetimde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Işleri Genel Müdürlüğünün belirtilen yazısı gereği üretim faaliyetlerine izin verilmediği hususunda Özmen Madencilik şirketi ikaz edilmiştir.

Belirtilen kömür ocağında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Işleri Genel Müdürlüğünün ve Sivas Il Özel Idaresi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün üretim faaliyetlerinin durdurulması konulu yazısına istinaden Gemerek Kaymakamlığının talimatıyla Gemerek Jandarma Komutanlığınca ilgili karar Özmer Madencilik taşeron firması işletmecisi Mustafa ÖZDEMIR’ e 18.11.2014 günü tebliğ edilmiştir.

Son olarak 14.01.2015 tarihinde habersiz bir şekilde yapılan denetim ve kontrolde Duman Birlik Madencilik işletmesinde maden şirketinin üretim amaçlı faaliyetine devam ettiği daha önceki tebliğ ve ikazlara rağmen işletmeden kömür çıkartıldığı tespit edilmiş ve konu ile ilgili tutanak ve fotoğraf ile tespit yapılmış olup, gereği yapılmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Işleri Genel Müdürlüğüne gönderilmiştir. Tebliğ ve ikazlara rağmen çalışma yapıldığı anlaşılmaktadır.

Söz konusu olay ile alakalı olarak Gemerek Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup, Özmer Madencilik firma sorumlusu Karaman Ili Ermenek nüfusuna kayıtlı Mustafa ÖZDEMIR taksirle öldürmek suçundan gözaltına alınmış ve soruşturma devam etmektedir.

Ölen vatandaşımıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı, yaralı işçimize de acil şifalar dileriz.Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Makalelerde gezinin
Previous article Sızır Belediyesi Işçi Alım Ilanı Kardeş Belediyemiz Þişli Belediyesi Next article
Puan ver 2.70/5
Puan ver: 2.7/5 (164 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj