Hollanda’ya Vize Kalkıyor
 Haberler  Yurdal  17-Feb-2011 10:20  0 Yorum  3292 x Okundu

Iki yıl önce Hollanda’ya vize almadan girmeye çalışan ancak havaalanından giriş yapamayan ve geri gönderilen işadamı Cahit Yılmaz’ın açtığı davayla ilgili karar veren Haarlem Mahkemesi, Türkiye ile AB arasında imzalanan Ankara Anlaşması ve ona istinaden 1973 tarihli katma protokolün 41. maddesini dayanarak bu kararı verdi.

Davada işadamı Cahit Yılmaz’ın avukatlığını yapan Ejder Kös, “14 Þubat’ta alınan mahkemenin kararı hemen yürürlüğe girebildi. Bunun anlamı şu: bugünden Türkler vizesiz Hollanda’ya gelebilir, en fazla üç ay kalabilirler. Karar emsal teşkil ediyor.” şeklinde konuştu.

Avukat köse Hollanda makamlarının bu karara itiraz için temyize gideceklerine inandığını da kaydederek, şöyle konuştu: “Ancak temyiz sonucu çıkana kadar bu mahkemenin verdiği karar geçerli olacaktır. Temyizden de olumlu sonuç alacağız. 28 Ocak’ta Hollanda Dışişleri Bakanı ve Entegrasyon Bakanı bu bağlamda Hollanda meclisine bir mektup sunmuşlardı. Mektup, Türkiye ile Hollanda ve Avrupa Konseyi arasında yapılan anlaşmalara dayanıyordu ve mektupta 1968 ile 1980 arasındaki süre zarfında bütün Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat ettiğini anlatıyordu. Bu yüzden temyize de gitseler o davadan da lehimize bir karar çıkacağına dair en ufak bir şüphem yok.”

Köse, Haarlem Mahkemesinin verdiği kararın son derece önemli olduğunu anlatarak, şu değerlendirmede bulundu: “Mahkemenin verdiği bu karar Türkiye’deki Hollanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu önündeki vize çilesinin bitmesi anlamına geliyor. Bu kadar basit.”

Ejder Köse, Hollanda’ya vizesiz gelecek Türk vatandaşlarının büyük ihtimalle yetkililer tarafından kabul edilmeyeceğini belirterek, “O zaman bu durumla karşılaşan kişi hemen yıldırım mahkemesine başvurursa bir gün içinde hakim karar verecektir. ve bu kararla bu kişi Hollanda’ya giriş yapabilir.” ifadelerini kullandı.


Makalelerde gezinin
Previous article Yeniçubuk`ta üç yeni mahalle kuruldu Ormanlarimiz Next article
Puan ver 2.68/5
Puan ver: 2.7/5 (165 puanlar)
Yorumların sorumluluğu gönderen üyelerimize aittir. Yorumların içeriğinden, yorumu gönderen üyelerimiz sorumludur.
Gönderen Mesaj