SIZIR SULAMA PROJESİ  Haberler  Yurdal  20-Sep-2022 16:10  0  788 reads

"Bilindiği üzere Kasabamız her ne kadar su kaynakları bakımından zengin yerleşim yeri olsa da sulanabilir tarım arazilerinin miktarı oldukça düşüktür.
Kasabamızda sulanabilir tarım arazilerinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız doğrultusunda, Kumartaş Deresi üzerinde tarımsal sulama amaçlı gölet oluşturulması için Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru değerlendirilmiş olup, bölgenin zemininde yapılan jeolojik etütler neticesinde, Sızır ile Akdağmadeni arasında kalan bölgede zeminin mermerli ve su tutmaya elverişli olmayan geçirgen yüzeye sahip olması sebebiyle Kumartaş, Cennet Deresi ve Hatap Alanı Sulama Göleti Projelerinin hayata geçirilmesi mümkün olmamaktadır.
Ancak, DSİ 19. Bölge Müdürlüğü’nün Sızır Sulama Projesi kapsamında, Kasabamız merkezinde yer alan mevcut sulama bendinden başlanarak yapılacak çalışmalar ile Kasabamızın güney ve güneydoğusunda yaklaşık 23340 dekarlık(2334 hektar) tarım arazisinin kapalı sulama sistemi ile sulanabilir hale getirilebileceği tespit edilmiştir.
Projenin hayata geçirilmesi ile bugün Kasabamız Elmaoku mevkiinde bulunan sulu tarım arazilerinin toplam miktarının yaklaşık 20 katı büyüklüğünde bir arazi sulanabilir hale gelecek olup, DSİ 19. Bölge Müdürlüğünden edindiğimiz güncel bilgilere göre projenin çalışmaları tamamlanmış ve ihale aşamasına gelinmiştir.
“ÇALIŞAN VE ÜRETEN BİR SIZIR” İÇİN SIZIR SULAMA PROJESİ TÜM HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN."
Ali TAMER
Sızır Belediye Başkanı
Print article
Comment View Options:
The comments are owned by the author. We aren't responsible for their content.
Design by: XOOPS UI/UX Team